وبلاگ

کودکان 0 تا 2 سال

کودکان 0 تا 2 سال یعنی بچه انسان از بدو تشکیل نطفه تا ۲ سالگی . یک هزار روز اول شامل 270 روز در شکم مادر و دو سال اول زندگی (دو تا 365 روز) می شود. اهمیت این مدت در تضمین سلامتی انسان نقش به سزایی دارد. به طوری که از آن به ‌عنوان اولین و مهمترین دانشگاه برای انسان یاد می کنند. یک هزار روز اول زندگی تأثیرات بسیار عمیق و ماندگاری بر سلامت جسمی و روانی انسان دارد. والدین باید اهمیت ارزش این روزهای طلایی و تکرار نشدنی را در قبال فرزندانشان دریابند.

برای شناخت کودکان 0 تا 2 سال والدین نیز به مطالعه و آموزش نیاز دارند.

برای همه بزرگسالان تولد یک نوزاد بسیار هیجان انگیز است. به غیر از پدر و مادر که دیگر مسئولیت رشد و تربیت کودک را به طور مستقیم بر دوش دارند؛ مادر بزرگ٬ پدر بزرگ٬ خاله٬ عمه٬ دایی و عمو هر کدام نقش به سزایی در پرورش و آموزش او بر عهده دارند.

شاید هیچ تعریف درستی برای کودک ۰ ساله نداشته باشیم ولی باید بدانیم که او هم از تمامی حواس پنج گانه برخوردار است. و به مرور زمان این حواس تقویت خواهند شد تا زمانی که  انسانی مستقل بشود. و این اطرافیان نزدیک هستند که باید با بهره گیری از ابزار و اشیا و مطالعه کتاب های آموزشی٬ هوش نوزاد را تقویت کنند. از زمان های قدیم جغجغه یکی از وسایلی بوده که در جهت جلب توجه کودک به کار می رفته. امکان دارد تصور شود که انسان تازه متولد شده چه چیز می تواند بیاموزد؟ طبیعتا توقع نداریم او جدول ضرب یاد بگیرد٬ بتواند شاهنامه بخواند و یا منظره یک کوهستان را به تصویر بکشد. اما اولین پایه های یادگیری را می توان بنا نهاد. آنهم از طریق تقویت هوش٬ تقویت هماهنگی میان اعضای بدن.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما ممکن است از این برچسب ها و خصوصیات HTML استفاده کنید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>